MAS38PNK Main Street 38" Acoustic Cutaway Guitar (Pink)
Out of Stock
MSRP
  • MAS38PNK
To see wholesale price
Become a Dealer
Already a dealer? Sign In
Description
The MAS38PNK, from the MAS38 Series Main Street Acoustic Guitars, features a 38-Inch, standard size body with a cutaway design for easier playing. This concert size makes for a better fit with younger or smaller-framed players than the jumbo dreadnoughts. It has a high gloss, pink finish, linden top, back, and sides, catalpa neck with non-adjustable truss rod, steel strings and a dark-stained maple fretboard and bridge. It also features 3:1 ratio plank-style tuners with chrome tuning keys, 18 frets and body and neck binding. The overall size measures 37.75” L x 14.13” W x 4” D.
Shipping